Prva pomoć predstavlja skup mera i postupaka kojima se spasava život i sprečava dalje pogoršanje zdravlja povređenih i obolelih osoba. Primenjuje se na licu mesta ili na bezbednom odstojanju od mesta nastanka povrede ili bolesti.
Osnovni zadatak prve pomoći je očuvanje života ljudi, odnosno da se unesrećena lica u što boljem stanju i u što kraćem vremenskom preiodu transportuju do odgovarajuće medicinske ustanove (po mogućstvu i najbliže).
Prva pomoć se razlikuje od stručne medicinske pomoći, a pružaju je lekari, obučeni spasioci ili laici koji su se zadesili na mestu nesreće (a koji bi trebalo da budu obučeni za pružanje prve medicinske pomoći).
Provera obučenosti ekipa podmlatka i omladine u pružanju prve pomoći tradicionalno se organizuje kroz sistem opštinskih i regionalnih takmičenja, kao i učešća na državnom takmičenju u pružanju prve pomoći.
Na osnovu analize stanja i potreba organizacija Crvenog krsta za predavačima prve pomoći i obučenim šminkerima, Crveni krst organizuje seminare za nove predavače i šminkere.