Devetnaestog januara 1878. godine, samo osam dana nakon oslobođenja Niša od Turaka, održana je Osnivačka skupština Crvenog krsta na inicijativu dr Vladana Đorđevića. Na realizaciji predloga Vladana Đorđevića radio je Kosta Pavlović načelnik Niškog okruga, pa se zbog toga on smatra osnivačem Crvenog krsta u Nišu. Članovi prvog odbora izabrani na Osnivačkoj skupštini Crvenog krsta Niša 1878. su:
aktivni učesnici ustanaka za oslobođenje južnih krajeva Srbije i osnivači Niškog komiteta (1874.), tajne nacionalno- oslobodilačke organizacije za oslobođenje Niša od Turaka. Prvo sedište novooformljenog odbora Crvenog Krsta bilo je u kući Stambolijskih, sada gostionica “Sinđelić”.
Prvog januara 1885. godine u osvit srpsko-bugarskih ratova za predsednika pododbora Crvenog krsta Niša izabran je episkop Dimitrije Pavlović, za sekretara Živko S. Branković, sveštenik, a Ljuba Stojanović predsednik opštine niške za člana pododbora.
Za vreme srpsko-bugarskih ratova, 1885. godine, Crveni krst Srbije poverio je niškom pododboru Crvenog krsta, da proprati akciju transport sanitetskog materijala za potrebe bugarskih ranjenika. Bila je to akcija, po prvi put zabeležena u istoriji Crvenog krsta, da jedan crveni krst prebacuje pomoć crvenom krstu zemlje sa kojom njegova država ratuje.
1886. godine za predsednika izabran je episkop Inokentije Pavlović, a za potpredsednika Todor Milovanović. Članovi pododbora bili su Petar Aranđelović kasnije dugogodišnji predsednik Crvenog krsta i dr Pavle Jeftić prvi direktor Psihijatrijske bolnice u osnivanju, a kasnije i član Akademije nauka i član Srpskog lekarskog društva
Podmladak Crvenog krsta Niša 1931. godine
1887. godine je podignut je Društveni dom Crvenog krsta, na inicijativu predsednika niškog pododbora Crvenog krsta episkopa niškog Dimitrija Pavlovića. Zalaganjem predsednika episkopa Dimitrija Pavlovića ubrzo pored ove zgrade nikle su mnoge zgrade Crvenog krsta, kao što je zgrada bolnice, magacina sanitetskih kola, kasnije sanitetskog voza.
Dr. Vladan Đorđević, dao je inicijativu a niški Crveni krst prihvata da se u Nišu otvori sirotinjski dečiji dom. 1902. godine otvoren je dečiji dom za zbrinjavanje napuštene dece. Zbog teške zdravstveno-higijenske situacije dom je posle 6 godina rada zatvoren, ali je to bila preteča današnjem domu za nezbrinutu decu.
Osnivanje sanitetske autostanice
Istovremeno, Crveni krst Niša raspolagao je sa 3 kolone sanitetskih zaprežnih vozila, a svaka kolona sa po 15 kola, kao glavnim sredstvom za ukazivanje pomoći ranjenicima. Pred Prvi svetski rat pododbor Crvenog krsta Niša u saradnji sa glavnim odborom Crvenog krsta Srbije, formirao je radionicu za izradu sterilizatora za zavojni materijal, kao i radionicu za izradu nosila i ortopedskih pomagala.
Prilikom ulaska Bugara u Niš, bugarski Crveni krst, ne sećajući se usluga koje je mu je činio Crveni krst Niša 1885. godine, opljačkao je magacine niške organizacije, tako da se i dan danas u bugarskom državnom arhivu nalazi deo arhive niškog Crvenog krsta, kao i sam akt o osnivanju. Interesantno je napomenuti, da je magacine Crvenog krsta Niša čuvala bugarska vojska. A da je pljačka nastala kad su došli predstavnici bugarskog Crvenog krsta. O čemu je svedočio Pera Jovanović saradnik Crvenog krsta Niša.
1. oktobra 1937. godine Crveni krst organizuje sanitetsku autostanicu sa 11 automobila. Svaki automobil raspolagao je sa 4 nosila i bio obeležen znakom Crvenog krsta. Bila je to preteča hitne pomoći u Nišu.